Başkandan

07.06_BPW İzmir (35)

F. Müjde Çetin

                                                                                                                  Yönetim Kurulu Başkanı    

Kıymetli Dostum,

Farkında mısın?

Nüfusun yarısı olan kadınlar, hane gelirinin %45’ini sağlamalarına rağmen, ülkedeki taşınmaz mülkiyetinin sadece %8,1’ine sahipler!

Nüfusun yarısı olan kadınlar, parlamentoda sadece %17 sandalyeye sahipler!

Nüfusun yarısı olan kadınlar, ülkedeki muhtarların sadece %2’sine tekabül ediyorlar!

Nüfusun yarısı olan kadınlar, erkek bedenine göre tasarlanmış cep telefonlarını ve ilaçları kullanıyorlar!

Nüfusun yarısı olan kadınlar, araçlardaki hava yastıkları erkek bedenine göre tasarlandığı için kazalarda %25 daha fazla yaralanıyorlar!

Bunlar ve çok daha fazlası sebebiyle, 2013’ten bu yana Uluslararası BPW İstanbul İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği olarak, hayatın her alanında hak ve fırsat eşitliğini sağlayabilmek amacıyla; savunuculuk, eğitim ve dayanışma faaliyetlerimizi aşkla yürütüyoruz.

Liderlik Okulu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sertifikasyon Programı, Cinsiyete Duyarlı Mentorluk Programı gibi birçok özel tasarlanmış gelişim aracı ile yetişkin deneyimini gençlerin faydasına sunuyoruz.

Hiyerarşiden uzak bir düzende, öncelikle kadının iş yaşamında ve ekonomik alanda güçlenmesini odağımıza alarak, küreselde 130 ülkede örgütlenmiş 100 yıla yaklaşan bir birikim ve sağduyu ile gönüllü çalışmalar yürütüyoruz.

İşleri tek başına yapmaktansa, “birlikte, partnerlerle” yapmanın gücüne ve iyi yönetişim (şeffaflık, adillik, hesap verme, demokratik paydaş katılımı, vb) ilkelerine sadık kalmanın kuvvetine yürekten inanıyor, bunları hayata geçiriyoruz.

Hepimizin bir hikâyesi var!

Her hikâye ve her birikim bizim için çok kıymetli çünkü farklılıklarımızla gurur duyuyoruz ve etkisine güveniyoruz!

Senin de kadının güçlenmesi konusunda söyleyecek sözlerin, üretecek projelerin, gençlere dokunma arzun varsa, yerin burası!

İyi ki varsın!

Eşit bir dünya, sadece birlikte mümkün

Sevgi ve Dayanışmayla,

Müjde Çetin